آموزش پاک کردن لکه از روی فرش و مبل


تاریخ ارسال : ۱۷ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۶ و ۵۳ دقیقه
موضوع : آموزش

از بین بردن لکه روی فرش

اگر فرش شما لک شد، پیش از هر کاری به خاطر داشته باشد هیچ وسیله‌ای روی آن نکشید زیرا این کار باعث پخش شدن لکه می‌شود. در ضمن برای لکه‌گیری فرش باید از پارچه سفید استفاده کنید. سعی کنید اگر لکه‌ای روی فرش ایجاد شد، همان موقع آن را تمیز کنید زیرا هر چه بیشتر بماند ‌دیرتر از بین می‌رود.

 

لک شدن فرش

از بین بردن اثر لک از روی فرش و مبلمان

اگر چای یا قهوه روی فرش ریخت، برای پاک کردنش اسفنجی تمیز را در مقداری آب نیم گرم و پودر لباسشویی فرو برده و لکه را با آن تمیز کنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا اثری از لکه بر جای نماند.

لکه خودکار و جوهر را نیز می‌توانید با یک اسفنج که به شیر آغشته شده ‌است پاک کنید. برای این‌کار از دوغ هم می‌توانید استفاده کنید.

اگر موقع خوردن آبمیوه مقداری از آن روی فرش ریخت؛ ابتدا روی آن نمک بپاشید و پس از مدتی با پودر لباسشویی و آب ولرم تمیز کنید.

لکه شیر را هم می‌توان با مقداری آب نیم گرم و پودر لباسشویی و استفاده از یک اسفنج تمیز پاک کرد.

اثر سوختگی یا زردی سیگار را هم می‌توانید با یک حبه قند از بین ببرید. روش کار هم ساده است، قند را روی لکه بمالید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می‌توانید با آبلیمو آن را پاک کنید

اما اگر رنگ مو روی فرش ریخت بلافاصله آن را با آب ولرم و پودر رختشویی از بین ببرید.

لکه واکس روی فرش را نیز می‌توان با پارچه آغشته به مایع ظرفشویی و آب ولرم پاک کرد.

لکه‌های روی مبل

لکه‌های روی مبل همیشه باعث بد شکل شدن مبلمان خانه می‌شود؛ پس بهتر است آنها را هرچه زودتر تمیز کنید. پس یادمان بماند اگر نوشابه روی مبل ریخت آن را خیلی زود تمیز کنیم؛ برای این کار کمی نمک روی لک بپاشید و سپس با اسفنجی خیس آن را پاک کرده تا اثری از لکه بر جای نماند.

اثر سوختگی یا زردی سیگار را هم می‌توانید با یک حبه قند از بین ببرید. روش کار هم ساده است، قند را روی لکه بمالید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا لکه پاک شود. اگر این لکه روی الیاف مصنوعی ایجاد شده باشد، می‌توانید با آبلیمو آن را پاک کنید.
اگر جنس رویه مبل از پارچه کرکدار بود با کمی شیر آن را خیس کنید بعد با پنبه لکه را پاک کرده و در آخر با آب و صابون لکه شیر را هم از بین ببرید.

لکه جوهر روی مبل را هم می‌توان از بین برد. مراحل کار از این قرار است؛ اول آن را خیس کنید و کمی نمک روی لکه بریزید؛ سپس با پنبه محل را تمیز کنید. این کار راه دیگری هم دارد، ابتدا محلول گلیسیرین و آمونیاک را روی لکه بمالید و سپس با آب و پودر دستی خوب رویه مبل را شستشو دهید. برای پاک کردن لکه چربی روی مبل هم باید کمی محلول نمک و الکل روی آن بمالید. اگر جنس رویه مبل پارچه ابریشمی باشد، راه ساده‌تری هم وجود دارد. با یک برگ کاغذ خشک کن روی قسمت لکه شده را بپوشانید و اتوی داغ را محکم روی آن فشار دهید تا لکه ناپدید شود.

در پایان ذکر این نکته هم لازم است که لکه‌برهای شیمیایی و آماده مصرف در فروشگاه‌ها وجود دارد که با خریدن آنها می‌توانید اغلب لکه‌ها را پاک کنید. برای استفاده از این لکه‌برها حتماً به طریقه مصرف آن دقت کنید و یادتان باشد بدون دستکش از این مواد استفاده نکنید.


[نظرات ۱]